بلاگ

انواع سرامیک کف و بررسی مزایا و معایب هر کدام

انواع سرامیک کف و بررسی مزایا و معایب هر کدام

انواع سرامیک کف را در این مطلب از هر نظر بررسی خواهیم کرد. سرامیک ها در انواع بسیاری هستند که شناخته ترین آن ها سرامیک های مات و براق می باشند که در اینجا بیشتر به مقایسه این دو برای بهترین انتخاب می پردازیم.

البته انواع سرامیک کف را می توان بر اساس عوامل مختلفی میتوان بررسی کرد. این دسته بندی می تواند از نظر ظاهر، جنس، اندازه، درجه سختی و موارد دیگر باشد.

و این را در نظر داشته باشید که اینکه از چه نوع سرامیکی از لحاظ ظاهری مات یا براق با چه طرح و رنگی به عنوان کفپوش استفاده کنید به کاربری، ویژگی های سرامیک، بودجه و سلیقه شما بستگی خواهد داشت.

در این مطلب انواع سرامیک کف از هر لحاظ بررسی خواهد شد و مزایا و معایب آن ذکر خواهد شد تا شما بهتر بتوانید در خرید سرامیک کف تصمیم بگیرید.

انواع سرامیک کف از نظر جنس

در ابتدا انواع سرامیک کف از نظر جنس را بررسی خواهیم کرد به‌طور کلی دو نوع سرامیک پرسلان و غیر پرسلان از نظر جنس وجود دارد که در ادامه در ارتباط با آن بیشتر توضیح خواهیم داد:

 سرامیک‌های پرسلان از خاک رس تصفیه شده، ماسه خیلی ریز، پودر فلدسپار در دما و فشار بالا ساخته شده‌ است و این در حالی است که سرامیک‌های غیر پرسلان از خاک رس تصفیه نشده و برخی افزودنی های معدنی در دما و فشار کمتر از سرامیک‌های پرسلانی ساخته شده‌اند.

تنها تفاوت سرامیک های پرسلانی و سرامیک های غیر پرسلانی در مواد مورد استفاده و فرایند تولید آن ها است. هر دو نوع سرامیک در ظاهرهای براق و مات و در ابعاد و درجه‌های سختی مختلفی تولید شده و به بازار عرضه خواهند شد.

سرامیک های پرسلانی دارای تحمل فشار و دمای بیشتر تخلخل کمتر و در پی آن لکه گیری کمتر هستند به همین دلیل قیمت بالاتری نسبت به سرامیک‌های غیر پرسلانی دارند.

انوع سرامیک های پرسلانی را در جدول زیر مشاهده خواهید کرد:

 

نوع سرامیک پرسلانی

ویژگی

سرامیک پرسلانی لعاب‌دار

بسیار شبیه سرامیک های غیر پرسلان لعاب دار است که تشخیص را سخت می‌کند

در این نوع یک لایه لعاب با ضخامت بسیار کم روی بدنه سرامیک قرار می گیرد.

سرامیک پرسلانی بدون لعاب

سطح آن مات است و فاقد هر گونه لعاب می باشد.

سرامیک پرسلانی پولیش خورده

فاقد هر گونه لعاب بوده اما به واسطه پرداخت‌هایی که روی سطح آن صورت می گیرد دارای سطحی کاملاً براق است.

سرامیک پرسلانی دو لایه

از یک لایه بدنه سرامیک و یک لایه لعاب ضخیم تشکیل شده است.

سرامیک پرسلانی بافت دار

سطح این نوع از سرامیک مناسب کف دارای طرح های مشابه با سنگ های طبیعی است.

 

انواع سرامیک کف از نظر ظاهر

همانطور که در بالا گفته شد ظاهر سرامیک ها به دو نوع مات و براق تقسیم می شود که معمولا به نوع لعاب آن ها که روی سرامیک آن ها اجرا شده و یا پرداخت شدن سطح آن ها بستگی دارد.

تنع و رنگ و طرح و ظاهر سرامیک ها بسیار متفاوت و متنوع است و انتخاب هر کدام از آن ها به سلیقه افراد بستگی دارد. سرامیک‌های طرح پارکت، سرامیک‌های طرح سنگ، سرامیک‌های طرح مرمر، سرامیک طرح گرانیت و … انواع سرامیک کف با طرح‌های مختلف در بازار موجودند که انتخاب هر کدام از آن ها بسته به سلیقه و بودجه شما است.

 از طرح هایی که در بازار موجود است می توان به نمونه هایی از سرامیک که دارای طرح ها برجسته هستند اشاره کرد این مدل از سرامیک ها معمولا برای دیوار یا کف سرویس‌های بهداشتی به منظور کاهش لغزندگی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

انواع سرامیک کف از نظر درجه سختی

درجه سختی را با توجه به دما و فشاری که در زمان تولید از آن استفاد می شود دسته بندی می کنند. در نتیجه با توجه به نوع خاک رس مورد استفاده در سرامیک و دما و فشاری که در زمان تولید تحمل می کند، از نظر درجه سختی به پنج دسته کلی تقسیم می شود.

هر چه درجه سختی سرامیک ها پایین تر باشد در برابر نفوذ رطوبت، فشار، سایش و رفت و آمد حساس بوده و زودتر آسیب می‌بیند. سرامیک ها که درجه مقاومت بالاتری دارند در برابر این عوامل مقاومتر خواهند بود و ظاهر خود را در زمان بیشتری حفظ خواهند کرد و در هر شرایط آب و هوایی تاب می آورند.

درجه سختی

مورد استفاده

درجه یک

در مکان های با رفت و آمد کم مانند حمام و سرویس بهداشتی مهمان

درجه دو

در مکان های با رفت و آمد متوسط مانند فضاهای داخلی به جز فضاهای پر مصرف مانند آشپزخانه، ورودی، پله و …

درجه سه

در مکان های با رفت و آمد متوسط مانند آشپزخانه، حمام و …

درجه چهار

در مکان‌های پر رفت و آمد مانند خانه‌ها، مراکز تجاری و …

درجه پنج

این سرامیک‌ها در هر مکانی با هر شرایط آب و هوایی قابلیت اجرا دارند.

 

انواع سرامیک کف از نظر ابعاد

انتخاب ابعاد سرامیک به به طرح و نوع کاشی و سرامیک که انتخاب می کنید بیشتر بستگی خواهد داشت. البته سرامیک کاری در سبک‌های کلاسیک ایرانی و اروپایی با سرامیک‌های مات یا براق در ابعاد کوچک معمولا انجام می شود.

اما در مقابل برای سرامیک کاری در سبک‌های مدرن بیشتر از سرامیک‌های با ابعاد بزرگ 80 در 80 یا 60 در 60 مات یا براق استفاده خواهد شد.

در زیر ابعاد استاندارد سرامیک کف را نام برده ایم:

 • ۲۰ در ۲۰ سانتی‌متر
 • ۲۵ در ۲۵ سانتی‌متر
 • ۳۰ در ۳۰ سانتی‌متر
 • ۳۰ در ۶۰ سانتی‌متر
 • ۳۰ در ۹۰ سانتی‌متر
 • ۴۰ در ۴۰ سانتی‌متر
 • ۴۰ در ۸۰ سانتی‌متر
 • ۴۰ در ۱۰۰ سانتی‌متر
 • ۵۰ در ۵۰ سانتی‌متر
 • ۶۰ در ۶۰ سانتی‌متر
 • ۶۰ در ۱۲۰ سانتی‌متر
 • ۸۰ در ۸۰ سانتی‌متر

در بالا اندازه استاندارد کاشی و سرامیک را ذکر کرده ایم تا شما با توجه به طرح و اندازه فضا خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

سرامیک کف مات یا براق

از انوع سرامیک کف میتوان سرامیک کف براق و سرامیک کف مات را نام برد که برای بیشتر افراد هنگام خرید سرامیک این سوال پیش می آید که سرامیک کف مات تهیه کنند یا سرامیک براق که در ادامه برای راهنمایی بیشتر شما برای خرید سرامیک کف مواردی را عنوان کرده ایم که بهتر است قبل از خرید آن ها را مطالعه کنید.

سرامیک کف براق

در زیر برای راهنمایی بیشتر شما مزایا و معایب سرامیک کف براق را ذکر کرده ایم:

مزایای سرامیک کف براق

 • سرامیک های کف براق نور را منعکس کرده و فضا را بزرگ تر جلوه خواهد داد.
 • نمایی لوکس تر دارد و به خانه نکایی لوکس خواهد داد. و پیشنهاد می شود اگر زیاد طرفدار فرش و سایر کفپوش های پارچه ای نیستید، سرامیک کف براق را انتخاب کنید.
 • اگر فضا شما نورگیری ضعیفی دارد به دلیل انعکاس نور از توسط سرامیک براق بهتر است از سرامیک براق برای آن فضا استفاده کنید. این کاشی‌ها با انعکاس نور بیشتر فضا را روشن تر و بزرگتر جلوه می‌دهند و بهتر است برای انعکاس بیشتر از سرامیک هایی با رنگ های روشن استفاده کنید.
 • تمیز کردن و نظافت سرامیک های براق به دلیل سطح جلا داده شده‌ای که دارند، در مقایسه با سرامیک های مات راحت تر می باشد.

معایب سرامیک کف براق

 • یکی از مهم‌ترین معایب سرامیک های کف براق، در زمان کثیف شدن آن است که هر گونه کثیفی و آلودگی را به وضوح نشان می‌دهند؛ در نتیجه سرامیک براق نیاز به رسیدگی و نظافت روزمره دارد.
 • سطح سرامیک براق به دلیل جلایی که داده شده است بسیار لغزنده می باشد و به همین علتمی تواند بسیار خطرناک باشد مخصوصا برای کسانی که کودک در خانه دارند. به دلیل لغزندگی استفاده از سرامیک‌های براق برای کف سرویس بهداشتی و حمام یا سایر فضاهای مرطوب یا مکان‌های پر رفت و آمد توصیه نمی شود.
 • در فضاهای پر نور، تابش نور، درخشندگی و بازتاب زیادی دارد و می‌تواند آزار دهنده باشد.

سرامیک کف مات

از انواع سرامیک کف می توان به سرامیک های کف مات اشاره کرد که در زیر به مزایا و معایب آن پرداخته ایم:

مزایای سرامیک کف مات

 • چسبندگی سطح سرامیک کف مات به مراتب بهتر از سرامیک براق خواهد بود. از این رو برای مکان های پر رفت و آمد و سرویس های بهداشتی که با رطوبت نیز سر و کار دارند بسیار مناسبتر خواهد بود.
 • سرامیک مات جلوه نوری کمتری دارد و لک و کثیفی را هم به نسبت کمتر نشان خواهد داد.
 • کمتر کثیف می‌شوند و در نتیجه نگهداری و نظافت از آن‌ها نسبت به سرامیک های براق ساده‌تر است.

معایب سرامیک کف مات

 • در صورت کثیف شدن، به دلیل سطح زبرتری که دارند، تمیز کردن آن‌ها سخت‌تر است.
 • کاشی و سرامیک های مات برای فضاهای نسبتاً بزرگ با نور کافی پیشنهاد می شود.

در بالا انواع سرامیک کف را از هر نظر بررسی کردیم و با مطالعه مطالب بالا می توانید به راحتی بهترین انتخاب را برای سرامیک کف خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *