بلاگ

شیرآلات استاندارد و غیر اساندارد

شیرآلات استاندارد و غیر اساندارد

شیرآلات استاندارد می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد زیرا زمانی که شما شیرآلاتی را برای ساختمان انتخاب  می کنید شیرآلاتی انتخابی شما ممکن است در سالیان طولانی مورد استفاده قرار گیرد و تعویض نشود به همین سبب این مهم است که علاوه بر زیبایی شیرآلات انتخابی شما استاندارد باشدو در زمان مصرف از آن با مشکل مواجه نشوید.

هر جه در شیرآلات موارد استاندارد زعایت شده باشد شیرآلات شما طول عمر بالاتری دارد و شما می توانید در مدت زمان بیشتری آن را مورد استفاده قرار دهید. ما در این مطلب سعی بر این داریم تا خصوصیات و مواردی که در شیرآلات استاندارد رعایت شده را برای شما بیشتر توضیح دهیم تا با اطلاعات بیشتر بتوانید بهترین انتخاب را برای ساختمان خود داشته باشید.

در صورت رعایت نشدن استانداردها شیرآلات غیر استاندارد حتی می تواند به سلامت افراد نیز آسیب وارد کند. در واقع لزوم رعایت این استاندارد ها برای تولید کنندگان زمانی مطرح شد که اثرات مخرب شیرآلات قدیمی به واسطه آب مصرفی روی سلامت انسان ها نمایان شد در نتیجه شیرآلات را دارای استاندارد هایی کردند که رعایت این استاندارد ها واجب می باشد، این استاندارد ها شیرآلات را برای مصارف ساختمانی مناسب خواهد کرد.

در ادامه در ارتباط با موارد استاندارد شیرآلات ساختمانی بیشتر توضیح خواهیم داد.

استاندارد ملی ایران

می توان گفت بطور کلی هر محصولی که مطابق با استانداردهای تعیین شده از سوی دستگاه های نظارتی تولید نشده باشد غیر استاندارد محسوب می شود و این موضوع در ارتباط با شیرآلات بهداشتی ساختمان نیز صادق است.

در مورد شیرآلات بهداشتی سازمان ملی استاندارد ایران قوانین اختصاصی را وضع نموده است که کلیه تولید کنندگان شیرآلات بهداشتی ملزم به رعایت آنها می باشند که در غیر این صورت شیرآلات آن ها استاندارد نبوده استفاده از آن ها می تواند برای افراد موجب ناراحتی و یاحتی بیماری شود.

استاندارد های ملی ایران با توجه به قوانین وضع شده از سوی سازمان های نظارتی اروپایی تدوین و تنظیم شده اند. بر اساس این استاندارد ها جنس شیرآلات، کیفیت قطعات، کیفیت آبکاری، دوام و طول عمر محصول را مورد بررسی قرار می دهند و تایید و یا رد می نمایند.

شیرآلات ماهرخ از شیرآلاتی است که علاوه بر تنوع و طرح های زیبایی که دارد با رعایت موارد استاندارد دارای استاندارد شیرآلات می باشد و به همین سبب از کیفیت بالایی برخوردار است.

اهمیت توجه به شیرآلات استاندارد

از مهمترین مسئله هایی که در استاندارد های شیرآلات به آن توجه شده است و مورد بررسی قرار می گیرد ترکیبات آلیاژ شیرآلات می باشد. این ترکیبات باید به گونه ای باشد که هیچ اثر سویی بر سلامت انسان، تغییر طعم، رنگ و بوی آب مصرفی نداشته باشد و با استفاده از آن در طولانی مدت حتی سلامت افراد تهدید نشود و به خطر نیافتد.

یکی از ماده های مهم که استفاده از آن در شیرآلات می تواند به سلامت افراد آسیب وارد کند، فلز سرب است که در استانداردها برای آن نیز شرایطی در نظ گرفته شده است. طبق استاندارد شیرآلات مقدار سرب در آلیاژ برنج باید کمتر از ۲٫۵ درصد باشد.

لازم به ذکر است که شیر های برنجی و برنزی از مهمترین آلیاژهای کاربردی در صنایع تولید شیرآلات می باشند که اصلی ترین منابع انتقال سرب به آب آشامیدنی نیز محسوب می شوند.

لازم است بدانید که سرب از فلزات سنگین و سمی می باشد، این فلز امروزه بحث نگرانی آلودگی محیط زیست می باشد که حتی از طریق تماس پوستی نیز می تواند جذب بدن انسان شود و با وارد شدن به بدن  می تواند ایجاد مسمومیت کرده و سلامت افراد را تحت تاثیر قرار دهد در نتیجه رغایت این استاندارد در شیرآلات بسیار مهم است.

توجه داشته باشید که آلودگی به سرب در مقادیر کم روی سیستم عصبی انسان می تواند تاثیر مخرب داشته باشد و در صورت مسمومیت شدید می تواند حتی منجر به مرگ افراد شود.

طبق تحقیق ها و بررسی ها آماری که بدست آمده است از سوی سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا ۱۰ تا ۲۰ درصد از آلودگی انسان ها به سرب و در مورد نوزادان ۴۰ تا ۶۰ درصد مربوط به آب آشامیدنی بوده است. و بهترین راه برای درمان مسمومیت سربی چلوگیری ابتلا به آن می باشد در نیجه از انتقال آن باید پیشگیری کرده و استاندارد های شیرآلات را رعایت کرد.

همانطور که گفته شد بهترین روش درمان مسمومیت سربی، جلوگیری از انتقال آن می باشد بنابراین لزوم توجه به استانداردها در تولید شیرآلات برنجی و برنزی اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

توجه داشته باشید در شیرآلات آشپزخانه و شیرآلات ظرفشویی که از آن ها در هر منزل بسیار استفاده می شو و برای آشامیدن نیز از این شیرآلات استفاده می شود بسیار دقت کنید تا استاندارد شیرآلات رعایت شده باشد.

آزمون های شیرآلات استاندارد

با توجه به این که وجود سرب موجب ایجاد بیماری در افراد می شود در نتیجه کلیه تولید کنندگان شیرآلات بهداشتی ملزم به رعایت استاندارد های ملی ایران در تولید محصولات خود می باشند تا افراد به مسمومیت دچار نشوند. برای دریافت استاندارد، شیرآلات تولیدی باید تحت آزمون های زیر قرار بگیرند:

 1. آزمون آب بندی قطعات شیر
 2. آزمون آب بندی بدنه
 3. آزمون آب بندی نشیمنگاه
 4. آزمون آب بندی پایه کج ها
 5. آزمون دستگیره و مغزی شیر ( طول عمر )
 6. آزمون پوشش شیر
 7. آزمون واشرها و واشرهای حلقوی
 8. آزمون برنج مصرفی
 9. آزمون سنجش ابعاد
 10. نمونه برداری و نشانه گذاری

شاید برای شما سوال باشد تا علت استفاده از سرب در شیرآلات چه جیز می تواند باشد؟ علت استفاده از سرب در آلیاژ برنج ایجاد قابلیت تراشکاری و فرم پذیری شیرآلات می باشد. بدون وجود سرب شیرآلات شکننده خواهند بود و قابلیت فرم دهی نخواهند داشت.

مشخصات شیرآلات استاندارد

نکته اولی که باید به آن دقت داشته باشید این است که در ساخت شیرآلات از چه فلزی استفاده می شود. طبق استاندارد های موجود شیرآلات در ساخت شیرآلات استاندارد از آلیاژ برنج استفاده می شود. این آلیاژ که ترکیبی از فلزات مختلف است شامل ۶۰ درصد مس، ۳۵ درصد روی و زیر ۲٫۵ درصد سرب است. ۲٫۵ درصد باقی مانده نیز حاوی ۱۹ عناصر مختلف است.

و همانطور که در بالا گفته شده علت استفاده درصدی کم از سرب در آلیاژ برنج شیرآلات ایجاد قابلیت تراشکاری و فرم دهی آن ها می باشد. بدون وجود سرب، شیرآلات شکننده بوده و قابلیت فرم پذیری ندارند.

اما توجه داشته باشید که وجود سرب بیشتر از ۲٫۵ درصد، موجب می شود تا شیرآلات شما غیر استاندارد دانسته شده و استاندارد آن تایید نشود. پس از بررسی درصد سرب شیرآلات در مراحل بعدی ویژگی های دیگری چون کیفیت و دوام و طول عمر محصول مورد توجه قرار خواهد گرفت.

روش تشخیص شیرآلات استاندارد

 1. توجه داشته باشید تا حتما روی بدنه شیرآلات و جعبه آن علامت استاندارد حک شده باشد.
 2. یک مرکز فروش معنبر شیرآلات برای خرید انتخاب کنید. برندهای معتبری که دارای گواهی از سازمان استاندارد ایران هستند مناسب خرید می باشند.
 3. در مورد هر محصول و از جمله شیرآلات قیمت را فدای کیفیت نکنید و به دنبال شیرآلات ارزان و غیر استاندارد نباشید زیرا به سلامت خود آسیب خواهید زد.
 4. با وجود آنکه مدت زیادی از وضع قوانین سخت گیرانه برای تولید شیرآلات استاندارد و بهداشتی می گذرد، اما همچنان مراکز غیرقانونی وجود دارند که از مقادیر بالای سرب برای تولید شیرآلات خود استفاده می کنند. برای حفظ سلامت خود از این مراکز خرید نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *