شیرآلات

شیرآلات چیست؟در کجا استفاده می شود؟کاربرد شیرآلات چیست؟ و . . . برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید!

شیرآلات چیست؟

به طور کلی اگر بخواهیم آن را تعریف کنیم باید بگوییم که، شیرآلات وسیله یا جسمی می باشد که باز کردن ، بسته شدن یا انسداد مسیرهای مختلف عبوری و جریان هایی همچون آب آشامیدنی ،گازها ، مایعات ، مواد جامد را تنظیم ، هدایت یا کنترل می کند.

شیرآلات برای کارهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند اما مهم ترین استفاده آن برای مصرف آب در منازل و یا محل های کاری می باشد.

در کل شیرآلات که در خانه و در مکان ای مختلف استفاده می شدند برای قطع و وصل کردن جریان آب کاربرد داشتند. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و با ورود آب‌گرم‌کن‌ها به داخل خانه این بار از شیرالات به عنوان تنظیم میزان سردی و گرمی آب هم استفاده می شد. اما امروزه، نقش شیرالات در خانه‌های لوکس و مدرن از این دو کاربرد نیز فراتر رفته است.

بدون شک افرادی که میلیون‌ها تومان هزینه می‌کنند تا کابینت‌های آشپزخانه‌شان را آن‌طور که دوست دارند و به دکوراسیون قسمت‌های دیگر منزل‌شان می‌خورد طراحی کنند، روی انتخاب شیرالات نیز حساس‌تر شده‌اند.

ست 4 عددی شیر ماهرخ مدل لیانا سفید طلایی

5,000,000 تومان

ست 4 عددی شیرآلات ماهرخ مدل لیانا

5,600,000 تومان

ست 4 عددی شیرآلات ماهرخ مدل لیانا

5,200,000 تومان

ست 4 عددی شیرآلات ماهرخ مدل وانیا

3,470,000 تومان 3,250,000 تومان

ست 4 عددی شیرآلات ماهرخ مدل وانیا سفید طلایی

4,440,000 تومان

ست 4 عددی شیرآلات ماهرخ مدل وانیا سفید کروم

3,234,000 تومان 2,934,000 تومان

ست شیر ماهرخ مدل آراد

1,900,000 تومان

ست شیرآلات ماهرخ مدل روما CH

3,380,000 تومان 3,150,000 تومان

ست شیرآلات ماهرخ مدل روما SG

5,800,000 تومان 5,700,000 تومان

شیر توالت ماهرخ مدل فلت

1,500,000 تومان 1,400,000 تومان

شیر توالت ماهرخ مدل لیانا طلایی

1,265,000 تومان

شیر حمام ماهرخ مدل لیانا طلایی

1,467,000 تومان

کاربرد شیرآلات

شیرآلات کاربردهای زیادی دارند ، از جمله کنترل آب برای آبیاری ، مصارف صنعتی برای کنترل فرایندهای صنعتی ، مصارف مسکونی مانند روشن / خاموش و کنترل فشار برای ظرفشویی و لباسشویی و شیرهای منزل.

شیرآلات با توجه به تنوعی که در رنگ ،اندازه و کاربرد دارند این امکان رو به شما می دهند تا مطابق سلیقه خود آن را انتخاب نمایید.شما با انتخاب یک شیرالات مناسب می توانید جلوه بهتری به آشپزخانه خود بدهید.

کاربرد شیرآلات در زندگی

مردم در کشورهای پیشرفته در زندگی روزمره خود از شیرآلات استفاده می کنند ، از جمله شیرالات لوله کشی ، مانند شیر آب ، شیر کنترل اجاق گاز ، دریچه های کوچک مجهز به ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی ، دستگاه های ایمنی نصب شده در سیستم های آب گرم و شیر آلات در موتور ماشین ها.

نکته ی جالبی که وجود دارد این است که در طبیعت نیز شیرآلاتی وجود دارد ، به عنوان مثال دریچه های یک طرفه در رگ ها که گردش خون را کنترل می کنند و عملکرد صحیح پمپاژ را حفظ می کنند.

سوپاپ های استفاده شده در شیرآلات نیز ممکن است به صورت دستی ، یا توسط دسته ، اهرم ، پدال یا چرخ کار کنند. سوپاپ ها همچنین ممکن است به شکل خودکار عمل کنند ، که تحت تأثیر تغییرات فشار ، دما یا جریان ایجاد خواهند شد ، نمونه هایی از این نوع شیرها که می توانیم به آن اشاره کنیم، دریچه های ایمنی نصب شده در سیستم های آب گرم یا دیگهای بخار می باشد.

برخی از این شیرآلات که در صنعت نیز استفاده می شوند نیاز به کنترل خودکار جریان ها بر اساس ورودی خارجی دارند.به عنوان مثال ، تنظیم جریان از طریق یک لوله به یک نقطه ،نیاز به محرک دارند. محرک بسته به ورودی و تنظیم سوپاپ ، آن را کنترل می کند و اجازه می دهد تا سوپاپ به درستی عمل کند.در واقع محرک امکان کنترل انواع مختلف الزامات را فراهم خواهد کرد.

کاربرد شیرآلات در صنعت

اگر دقت داشته باشید به طور کلی به جز شیرآلات خانگی ،کاربرد شیرالات تقریباً در هر فرآیند صنعتی وجود دارد ، از جمله پردازش آب و فاضلاب ، استخراج معدن ، تولید برق ، فرآوری روغن ، گاز و نفت ، تولید مواد غذایی ، تولید مواد شیمیایی و پلاستیک و بسیاری از زمینه های دیگر.

اجزا شیرآلات

اجزا شیرآلات

شیرآلات شامل برخی اجزا می باشد که در ادامه به نام برخی از آن ها اشاره کرده ایم.

 1. بدن
 2. بندرها
 3. صندلی
 4. ساقه
 5. دیسک هنگام باز بودن شیر
 6. دسته در هنگام باز و بسته کردن شیر
 7. سرپوش
 8. مهره ها
 9. جریان سیال آب هنگام باز بودن شیر
 10. موقعیت دیسک در صورت بسته بودن شیر
 11. موقعیت دسته اگر شیر بسته بود

اصلی ترین اجزای شیرآلات

این موارد قسمتهای اصلی معمول ترین نوع شیر ، بدنه و سرپوش می باشند. حال در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر راجبه برخی از اجزای شیرآلات با ما همراه باشید.

بدنه شیرآلات

بدنه

اگر با دید دقیق تری بخواهیم بررسی کنیم ، بدنه شیر ، پوشش خارجی قسمتی از سوپاپ یا کل سوپاپ می باشد که جزو  قطعات داخلی بدنه به حساب می آید. بدنه شامل محفظه ای می باشد که ساقه از آن عبور می کند. سرپوش معمولاً به بدنه ی سوپاپ پیچ می خورد.

بدنه شیرآلات معمولاً فلزی یا پلاستیکی هستند. برنج ، برنز ، فلز ، چدن ، فولاد ، فولادهای آلیاژی و فولادهای ضد زنگ در شیرالات رایج می باشد.

گاهی از مواد آلیاژی نیز در بدنه شیرآلات استفاده می شود که می توانند کیفیتی خوبی نیز داشته باشند.

از بدنه های پلاستیکی نیز برای فشار و درجه حرارت نسبتاً کم استفاده می شود. PVC ، PP ، PVDF و نایلون فشرده شده رایج هستند که برای بدنه شیرالات استفاده می شوند.

سرپوش

سرپوش به عنوان روکش بدنه شیر عمل می کند. معمولاً به صورت نیمه دائمی در بدنه سوپاپ یا روی آن پیچ می شود. در حین ساختن شیرآلات ​​، قسمتهای داخلی را داخل بدنه قرار داده و سپس کلاهک را وصل می کنیم تا همه چیز را درون خود نگه دارد.

برای دسترسی به قسمت های داخلی شیر ، کاربر می تواند کلاهک را جدا کند ، معمولاً برای تعمیر و نگهداری شیر این کار انجام می شود. بهتر است بدانید که بسیاری از شیرالات کلاهک ندارند. به عنوان مثال ، شیرهای پلاگین معمولاً سرپوش ندارند. از آنجا که بدنه سوپاپ به سبک دیگری در شیرآلات قرار می گیرند ، مانند اینکه در وسط بدنه سوپاپ پیچ می شود ، بسیاری از شیرالات توپی دارای کلاهک نیستند.

سرپوش شیرآلات
بنادر شیرآلات

بنادر

در شیرالات قسمتی به نام بندر ها معبرهایی هستند که به مایعات اجازه می دهند از دریچه عبور کنند. بندر توسط عضو سوپاپ یا دیسک برای کنترل جریان استفاده می شود. شیرآلات معمولاً دارای 2 پورت می باشند ، اما ممکن است تا 20 پورت داشته باشند. سوپاپ تقریباً همیشه در پورتهای خود به لوله ها یا سایر اجزا متصل است. روشهای اتصال شامل اتصالات فشاری ، چسب ، یا جوشکاری می باشد.

دستگیره یا محرک

از دسته برای کنترل دستی سوپاپ از خارج بدنه شیر استفاده می شود. سوپاپ های کنترل شده خودکار اغلب دسته ندارند ، اما ممکن است بعضی از آنها دارای دسته (یا چیزی مشابه آن) باشند تا به صورت دستی از کنترل اتوماتیک بگذرد ، مانند شیر کنترل توقف. محرک مکانیزم یا دستگاهی برای کنترل خودکار یا از راه دور دریچه ای از خارج از بدن است. بعضی از سوپاپ ها نه دسته دارند و نه محرک زیرا خود به خود از داخل کنترل می شوند.

دستگیره شیرآلات
دیسک شیرآلات

دیسک

عضو دیسک یا دریچه در شیرآلات یک انسداد متحرک در داخل بدنه ثابت شیرآلات است که به طور قابل تنظیم جریان را از طریق شیر محدود می کند. در شیرآلات قدیمی دیسک ها فقط به یک شکل می باشند ، اما دیسک ها به اشکال مختلفی در می آیند.

 با توجه به نوع سوپاپ ، یک دیسک می تواند به صورت خطی درون یک شیر حرکت کند ، یا روی ساقه بچرخد. در دیسک قسمت هایی وجود دارد که دارای یک یا چند مسیر بین پورت ها می باشد که از آن عبور می کند.

با چرخیدن دیسک می توان جریان را بین خروجی های مختلف می توان هدایت کرد. دریچه های توپی در دیسک از روتورهای کروی با سوراخ استوانه ای برای عبور جریان آب استفاده می کنند. دریچه های پلاگین از روتورهای استوانه ای یا مخروطی مخروطی به نام دوشاخه استفاده می کنند.

شیر توپی

شیر توپی همان سطح داخلی بدن شیرآلات است که به دیسک بدون نشت آب وصل می شود  و در دیسک هایی که بصورت خطی حرکت می کنند و روی لولا قرار می گیرند ، فقط در صورت بسته شدن سوپاپ دیسک شیر اتصال برقرار می کند. دیسک هایی که می چرخند همیشه در تماس با دیسک می باشند، اما با چرخش دیسک ، منطقه تماس تغییر می کند.

شیرتوپی شیرآلات
ساقه شیرآلات

ساقه

در شیرآلات بخشی به نام ساقه وجود دارد که با حرکت کردن از دستگاه کنترل به دیسک شیرآلات وصل می شود. ساقه معمولاً از داخل کلاهک عبور می کند. در بعضی موارد می توان ساقه و دیسک را با هم به صورت یک تکه ترکیب کرد.

کاری که توسط ساقه انجام می شود بسیار مهم است و تولید کننده باید به انتخاب جنس آن توجه بسیاری کند. سوپاپ و ساقه به شکلی مکمل باهم کار می کنند کرد به گونه ای که می توان با چرخاندن ساقه در یک جهت آن را به داخل یا خارج چرخاند و جریان آب عبوری را کنترل کرد.ساقه برای کمک به جلوگیری از نشت آب استفاده می شود.

گلوله های سوپاپ

برای کاربردهای شدید ، فشار زیاد ، تحمل زیاد ، از یک گلوله سوپاپ نیز استفاده می شود. آنها به طور معمول از فولاد ضد زنگ ، تیتانیوم ، استنتل ، هاستلو ، برنج یا نیکل ساخته می شوند. آنها همچنین می توانند از انواع مختلف پلاستیک مانند ABS ، PVC ، PP یا PVDF ساخته شوند.

گلوله های سوپاپ
فنر شیرآلات

فنر

بسیاری از شیرآلات دارای یک فنر هستند ، تا به طور معمول دیسک را به طور پیش فرض به برخی از موقعیت ها منتقل می کنند و این امکان را به دیسک می دهد تا به راحتی تغییر حالت پیدا کنند. دریچه های موجود در شیر معمولاً از فنر برای بسته نگه داشتن شیر استفاده می کنند. فنر ها فشار بیش از حدی که به دریچه وارد می شود را کم تر می کند. به طور معمول از فنرهای کویل استفاده می شود. جنس فنر معمولا شامل فولاد ،روی ، فولاد ضد زنگ می باشد که در دمای بالای آب نیز می تواند از آن استفاده کرد.

همان طور که اشاره کردیم یکی از عناصر داخلی شیرآلات ، سوپاپ می باشد که باید از مواد ضد زنگ ساخته شود.

شیرآلات دو پورت

شیرآلاتی که به شکل دو پورت عمل می کنند می توانند در حالت های مختلفی کار کنند.به طور مثال در برخی از مواقع جریان آب می تواند کاملا باز باشد یا در شرایطی میان باز و بسته قرار بگیرد ، همچنین در برخی موارد هم به شکلی کاملا بسته قرار می گیرد.

از شیر های دو پورتی معمولا برای آب سرد و گرم استفاده می شود.

انواع مختلف گردنه‌ی شیرآلات آبی

 • گردنه شیرآلات استاندارد
 • گردنه شیرآلات حالت خمیده یا گردن غاز
 • گردنه شیرآلات پل

دسته بندی شیرآلات

دسته بندی شیرآلات متنوع می باشد . نوع شیرالاتی که در خانه شما استفاده می شود به شما کمک خواهد کرد که در صورت وجود مشکل بهتر است بدانید که به جه صورت باید شیرالات مورد استفاده در منازل را تعمیر و نگهداری نمایید.

در ضمن بهتر است بدانید که وقتی که خانه ای را تعویض می نمایید  یا وقتی که شیرآلات احتیاج به تعویض دارند نیز با دانستن نحوه عملکرد هر یک از انواع شیرالات ساختمانی، قادر خواهید بود تا انتخاب مناسب تری انجام دهید. به طور کلی ما چهار دسته از انواع شیرالات در ساختمان ها خواهیم داشت:

 • شیرآلات توپی
 • شیرآلات دیسکی
 • شیرآلات کارتریجی
 • شیرآلات فشاری

در این دسته بندی، سه مورد اول یعنی  شیرآلات توپی، دیسکی و کارتریجی ،از مدل شیرالاتی هستند که بدون واشر می باشند و مورد آخر شیرآلات فشاری می باشند از جمله شیرآلات واشر دار هستند.

شیرآلات ایرانی بهتر است یا خارجی؟

درمورد شیرآلات نمی توانیم به طور جدی بگوییم که کدام جنس شیرالات مناسب تر است.بهتر است بدانید که  تمام شرکت‌های بزرگ شیرالات در دنیا همانند کشور های  اروپایی یا آمریکایی سفارش محصولات خود  را به کشور هایی همچون چین می‌دهند.

کشور چین تحت لیسانس این شرکت‌های اصلی به تولید محصول خواهند پرداخت. درکنار این محصولات، خود چین نیز محصولاتی را به بازار جهانی عرضه می کنند که تا حدی کیفیت پایین‌تری در مقایسه با سایر محصولات مشابه حواهند داشت.که تفاوت بسیاز زیادی با نمونه‌های از محصولات تحت لیسانس پیدا نمی کنند.

در حال حاضر بهتر است بدانید که حتی برخی از شرکت‌های فروش شیرالات ایرانی نیز قطعات شیر را از کشور چین  خریداری و وارد کشور می‌کنند و تحت لیسانس یک شرکت اروپایی آنها را تولید می کنند و به بازار عرضه خواهد کرد.

ناگفته نماند که شیرالات خارجی معمولا با پنج سال خدمات پس از فروش به بازار عرضه می‌کنند. اما باید به این نکته اشاره کرد که شرکت‌های قدیمی و نامداری در ایران به شکلی قوی کار می کنند و شیرآلاتی با کیفیت و اورجینال به شما عزیزان تحویل می کنند.

یکی از به روز ترین و جدیدترین مدل‌های شیرآلاتی که در این روزها در بازار شیرالات خواهان زیادی دارد  استفاده می شود دوش‌های هستند که دارای ماساژور می باشند.دوش های ماساژوری همانند جکوزی کار می‌کنند.

این دوش‌های ماساژور نیز دارای یک صفحه به موازات لوله اصلی دوش می باشد که روی این صفحه چندین دوش کوچک متحرک قرار می گیرند که با فشار آب محل شست‌وشوی بدن را ماساژ می‌دهند و شدت آب نیز به شکل کنترل شده می باشد.

نکته آخری که وجود دارد این است که باید حواستان باشد که شیرالات آب یا دوش‌ها همگی به شکل تکه‌ای فروخته خواهند شد و قیمتی بسیار بالای بعضی از آنها فقط به علت مدل‌های مختلفشان در بازار خواهد بود، پس در خرید شیرالات خوب و با کیفیت ذقت به خرج دهید.

نتیجه گیری

نصب و کاربرد آسان شیرالات یکی از عوامل مهم نصب شیرآلات می باشند.مهمترین چیزی که در خرید شیرآلات وجود دارد، نصب و کاربرد آسان شیر می باشد تا استفاده راحت تری داشته باشد. با توجه به در نظر گرفتن تنوع زیادی که در بازار فروش شیرالات وجود دارد، بدون شک بعضی از مدل های مختلف شیرالات دارای لوازم و تجهیزات جانبی می باشند، شیرآلاتی که به شکل هم زمان می توانند قابلیت اتصال به سیستم تصفیه آب را داشته باشند.

تمام امکاناتی که در شیرالات قرار دارد برای محیا شدن راحتی مردم می باشد، در هنگام خرابی قطعات و لوازم جانبی شیرآلات نیز باید بدانید که به همان اندازه که این وسیله آسایش شما را فراهم می کنند،می توانند سبب ناراحتی و دردسر شما عزیزان شوند؛ پس خوب است که در هنگام خرید شیرآلات به شیوه نصب آن‌ها هم توجه بسیار زیادی داشته باشید، زیرا این احتمال وجود دارد که متخصصان تعمیر و نگهداری مجموعه تولیدکننده شیرآلات در زمانی که شما احتیاج به خدمات رسانی می باشید زمان رسیدگی به مشکل  شما را نداشته باشد.

حال شما خوبان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید هم اکنون با مدرن خانه تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما اطلاعات لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهند و خرید خوبی را داشته باشید.

2 دیدگاه در “شیرآلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *