بلاگ

طراحی دکوراسیون جذاب در آشپزخانه

طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه

برای طراحی دکوراسیون جذاب در آشپزخانه باید علاوه بر استفاده از وسایل مرغوب و با کیفیت باید سعی داشته باشیم که چیدمانی مناسب با توجه به شکل آشپزخانه داشته باشیم تا بتوانیم زیبایی وسایل آشپزخانه را نشان دهیم و فضای خالی بیشتری داشته باشیم.اصولا در طراحی دکوراسیون داخلی یک خانه ایرانی،داشتن دکوراسیونی جذاب برای آشپزخانه مسئله مهمی می باشد. در جدید ترین طراحی‌های انجام شده برای آشپزخانه‌ از کابینت‌ با مدل‌های متفاوتی در مقایسه با قبل استفاده می گردد. در این مقاله قصد داریم که شما با جدید ترین نکات مهم در طراحی داخلی آشپزخانه ایرانی آشنا شوید. همان طور که می دانید به دلیل ذوق و سلیقه‌ی خیلی خوب ایرانی‌ها، معمولاً آشپزخانه های ایرانی در مقایسه با بقیه‌ی فضای خانه از جذابیت بیشتری برخوردار می باشند.

یکی از مهم‌ترین معیار های قابل توجه در طراحی دکوراسیون منازل ایرانی می‌تواند همین نحوه‌ی چیدمان وسایل آشپزخانه، تناسب و هارمونی رنگ‌های استفاده شده،استفاده از کابینت‌های مدرن و… باشد. علاوه بر این باید بگوییم که در حال حاضر طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌های ایرانی دچار تغییرات عظیمی شده اند و بیشتر به شکل مدرن درآمده‌اند.

روش چیدمان آشپزخانه و تاثیر آن در دکوراسیون داخلی آشپزخانه ایرانی

قرار گرفتن مثلث کار در آشپزخانه: وجود داشتن سه هدف کلی در آشپزخانه سبب شده تا به فضای بین سه هدف اصطلاحاً مثلث کار بگوییم.که این سه هدف عبارت‌اند از محل پخت ‌و پز (محل قرارگرفتن اجاق‌گاز)، محل شست‌وشو (محل قرارگرفتن سینک ظرف‌شویی) و محل قرار گرفتن مواد غذایی (یخچال).در واقع باید این سه وسیله را به شکلی قرار دهیم که هرکدام از آنها در رأس یک مثلث فرضی قرار بگیرند.حال در ادامه با در نظر گرفتن فرم‌های کلی که در آشپزخانه ها وجود دارند،ما قصد داریم که به‌ صورت بهینه از فضای آشپزخانه استفاده کنیم و بهترین دکوراسیون داخلی آشپزخانه را بچینیم.

آشپزخانه مدل L شکل

یکی از مهمترین روش‌ها که برای چیدمان آشپزخانه های کوچک استفاده می شود، چیدمان وسایل در آن به شکل L می باشد. این مدل معماری در واقع یکی از مرسوم‌ترین و رایج‌ترین فرم‌های دکوراسیون داخلی آشپزخانه های ایرانی می باشد. در این فرم چیدمان با قرارگیری یخچال و سینک ظرف‌شویی در سینه‌ی دو دیوار مجاور، و قرار دادن عناصری دیگر همانند ماشین ظرف‌شویی، جزیره و… را به شکل ایده‌آل قرار می دهیم.

آشپزخانه مدل U شکل

در این مدل از معماری آشپزخانه تنوع بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانیم با در نظر گرفتن مثلث کار فرم‌های متنوعی از چیدمان را در آشپزخانه به وجود بیاوریم. این مدل از آشپزخانه برای افرادی مناسب می باشد که دوست دارند تا در هر ضلع مثلث کاری جدید و متفاوتی انجام دهند.به شکل دیگر، این چیدمان فضای باز تری را برای قرار گرفتن هر یک از قسمت های پخت‌وپز، ظرف‌شویی و یخچال در سه دیوار مجزا قرار می گیرند. فرم U شکل آشپزخانه این قابلیت را به افراد خواهد داد تا با دسترسی به فضایی درونی به آسانی در آشپزخانه جا به جا شوند و فعالیت‌های بیشتری در آن انجام دهند.

به منظور این که در دکوراسیون داخلی آشپزخانه، کارایی و زیبایی در کنار یکدیگر در دسترس باشند، یخچال و سینک ظرف‌شویی در یک دیوار و اجاق‌گاز در دیوار مقابل قرار خواهند گرفت. علت اصلی این فرم از معماری آشپزخانه این می باشد که جا به جایی در آن ها به آسانی انجام می شود و بزرگی یا کوچک بودن آشپزخانه مشکلی را در این زمینه به وجود نمی آورد وجود دو دیوار موازی، سه ایستگاه کاری گوناگون را برای شما به ارمغان می آورد.

این مدل چیدمان وضعیت جمع ‌و جوری به آشپزخانه خواهد داد که سبب می‌شود تا در مسیر تردد افراد در آشپزخانه ترافیک به وجود نیاید. اما نکته‌ای که باید رعایت گردد این می باشد که به ‌اندازه‌ی ۲ الی ۳ متر بین دو ایستگاه کاری در هر دیوار فاصله به وجود بیاید. از این بابت می توانید با قرار دادن آینه‌ای در طرف دیگر و با بازتاب نور پنجره از طریق آینه‌ی تعبیه ‌شده، روشنایی آشپزخانه را بیشتر کنید تا از این طریق فضای درون آشپزخانه و همچنین پذیرایی نیز بزرگ‌تر به نظر می آید.

این مدل  از آشپزخانه ها که فقط یک دیوار دارند باید از همه فضاهای موجود در دیوار استفاده کنند و با به کار گرفتن سایر کابینت و قفسه‌ها بیشترین استفاده را از این فضا ببرند. در این مدل طراحی آشپزخانه سینک ظرف‌شویی در قسمت میانی دیوار و اجاق‌گاز و یخچال در دو قسمت چپ و راست آن قرار خواهد گرفت. حال اگر امکانش وجود داشت از هر طرف سینک به‌اندازه ۲ الی ۳ متر با یخچال و اجاق‌گاز فاصله می گیرد تا فضای کافی برای تردد و فعالیت‌های مختلف در آشپزخانه فراهم می کند.

استفاده کردن از نورمناسب در آشپزخانه

نورپردازی در آشپزخانه از مهم ترین عناصر طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه در خانه‌های مدرن می باشد.اما در طراحی دکوراسیون آشپزخانه های جدید سعی بر این است تا فضایی دل‌باز و راحت ایجاد شود از این ‌رو سعی طراحان بر این می باشد تا از نورپردازی مناسب طبیعی در کنار نورپردازی با استفاده از لامپ‌های مختلف استفاده کند. علاوه بر آن طراحان سعی دارند تا از پرده‌هایی با طراحی به‌روز و مطابق با فضای آشپزخانه استفاده نمایند.

 استفاده از اپن‌ ساده و شیک در آشپزخانه

اپن‌های آشپزخانه ای که دارای طراحی ساده و در عین حال شیک هستند نقش بسیار مهمی در اجرای دکوراسیون مدرن آشپزخانه‌ها خواهند داشت. اما در آشپزخانه های مدرن در تلاش هستیم تا از اپن‌های معلق در هوا استفاده کنیم. اما تا حدی این طراحی اپن عجیب به نظر می رسد اما قرار دادن آن بدون ستون و پایه و شناور در هوا ایده‌ای فوق‌العاده جذاب و خلاقانه برای آشپزخانه شما عزیزان می باشد و به مدل آشپزخانه ای لوکس و مدرن را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

داشتن آشپزخانه ای زیبا می تواند نمای داخلی منزل شما را زیباتر و شیک کند.پس باید به نحوه قرار گیری وسایل در آن باید بسیار توجه شود.حال اگر شما عزیزان سوالی در خصوص دکوراسیون داخلی آشپزخانه خود داشتید می توانید با ما در مدرن خانه تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *