کاشی دیواری

کاشی دیوار

کاشی دیوار نوعی سنگ مصنوعی می باشد که در حمام، دستشویی، آشپزخانه و حیاط بیشتر از هر جای دیگر به کار برده می شود. علاوه بر مکان های نام برده شده از این مدل کاشی می توان به عنوان پوشش سقف، دیوار و کف منزل و کارخانه ها و کارگاه ها و بیمارستان ها نیز استفاده کرد.

به طور کلی کاشینوعی سرامیک است که به دو صورت در بازار موجود است که نوع اول آن کاشی کف است و نوع دوم آن کاشی دیواری می باشد که دراین مطلب ما در ارتباط با کاشی دیواری یعنی نوع دوم بیشتر توضیح خواهیم داد.

تفاوت کاشی کف و دیواری در دوام، ضد آب و کیفیت لعاب آن است. کاشی ها در انواع گوناگونی تولید و در بازار توزیع شده اند که از انواع آن می توان به کاشی سرامیکی، سنگی، موزاییکی، لعابی، ویترای، شیشه ای، معدنی، پرسلان و بهداشتی ، اشاره کرد.

علاوه بر اینکه کاشی ها در انواع مختلفی در بازار موجود می باشند در طرح ها و رنگ های آن ها نیز تنوع بسیاری وجوددارد که حتی گاهی انتخاب را سخت می کند.

اما توجه داشته باشید که علاوه بر رنگ و طرح و زیبایی هنگام انتخاب و خرید کاشی دیواری باید به کیفیت، میزان مقاومت در برابر جذب آب، میزان ساییدگی کاشی و میزان لیز بودن آن و دیگر ویژگی های کاشی نیز دقت و توجه کنید ودر آخر مناسب با شرایط و سلیقه خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

لازم به ذکر است که در صورتیکه کاشی دیواری میزان جذب آب بیش از 3.5 درصد داشته باشد به هیچ عنوان استاندارد نبوده و باعث از بین رفتن کاشی و یخزدگی آن در هوای سرد می شود و طول عمر مفید آن را کاهش خواهد داد.

هنگام انتخاب کاشی توجه داشته باشید که کاشی دیوار باید به گونه ای انتخاب شود که متناسب با فضای مورد استفاده و شرایط آن باشد. به همین منظور قبل از تهیه کاشی دیوار بهتر است مشخصات و خصوصیات آن را به صورت دقیق مطالعه کرده و با توجه به شرایط و فضا خور بررسی کرده و سپس اقدام به خرید کاشی کنید.

به عنوان توصیه انتخابی کاشی می توان گفت اگر فضای مورد نظر شما کوچک می باشد بهتر است از کاشی دیوار با ابعاد کوچک استفاده کنید و در صورتیکه مساحت دیواری که قرار است کاشی شود بزرگ باشد می توانید از کاشی دیوار با ابعاد کمی بزرگتر استفاده کنید.

انواع کاشی دیوار

از آنجایی که از کاشی برای مصارف گوناگون استفاده می شود این محصول در انواع و اقسام مختلفی تولید شده است. از جمله انواع کاشی دیوار را در زیر نام برده ایم:
• کاشی دیوار سالن پذیرایی
• کاشی دیوار مغازه
کاشی کاری دیوار آشپزخانه
• کاشی دیوار سه بعدی
• کاشی دیوار راهرو
• کاشی دیوار حمام و دستشویی
• کاشی دیوار موزاییکی
• و …
با توجه به مواردی که در بالا نام برده شد می توان به این نتیجه رسید که انتخاب از بین انواع کاشی های موجود به مورد مصرف متقاضی بستگی دارد. به عنوان مثال اگر کاشی دیوار را برای به کارگیری در مکان مرطوب همچون حمام می خواهید لازم است به این موضوع دقت داشته باشید که درصد جذب آب آن بسیار پائین باشد.

و مثال دیگری که در مورد استفاده از کاشی مناسب می توان زد این است که اگر کاشی دیوار را برای داخل ساختمان و مساحت کوچک می خواهید استفاده کنید، کاشی های مکزیکی برای ایت استفاده انتخاب مناسبی می توانند باشند.

کاشی دیوار برای دیوارهای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، از مشخصات این کاشی ها می توان به این موضوع اشاره کرد که کاشی دیوار با درجه پایین تری نسبت به کاشی کف پخته خواهد شد.

از این رو کاشی دیوار را نمی توان برای کف ساختمان استفاده کرد اما کاشی کف را می توان برای دیوار نیز استفاده کرد. از ویژگی های دیگر این محصول می توان گفت که جذب آب بالایی دارد و لعابی که برای آن ها استفاده می شود شفاف می باشد.

کاشی تزئینی دیوار

یکی از نمونه انواع کاشی دیوار کاشی تزیینی دیوار می باشد. کاشی تزیینی دیوار معمولا به صورت بافت های نامنظم به کار رفته و استفاده می شوند. کاشی تزیینی دیوار معمولا در رنگ های مختلف تولید می شود و تنوع رنگ بالایی دارد که تا بتواند در سلیقۀ اکثریت متقاضیان موجو باشد. این تنوع رنگ، ست کردن وسایل تزئیتنی اتاق و مبلمان و دکوراسیون با کاشی دیوار راحت تر کرده است.

کاشی دیوار راهرو

کاشی دیوار راهرو یک انتخاب بسیار مهم در زیبایی منازل و اماکن اداری و تجاری می باشد زیرا می تواند اولین چیزی که در آن محیط به چشم می خورد باشد.

با انتخاب مناسب کاشی دیواری راهرو می توانید فضای تهی و یکنواخت راهرو را به فضایی جذاب تبدیل کنید تا افراد تمایل بیشتری به گذراندن وقت در آنجا داشته باشند و فضا را از یک محیط خسته کننده به یک محیط جذاب تبدیل کنید.

در انتخاب کاشی راهرو توجه داشته باشید تا رنگ و طرح کاشی را به گونه ای انتخاب کنید که در عین جذابیت فضا راهرو را تیره و تار نکند، زیرا معمولا در این فضاها نور کمتری وجود دارد.

کاشی پرسلانی

از مزایا کاشی پرسلانی این است که در برابر یخ زدگی خیلی با دوام هستند و با درجه بالایی پخته می شوند. این کاشی ها از موادی با کیفیت خوب تولید می شوند.  این کاشی ها به دلیل دوام بالایی که دارند برای مکان هایی که رفت و آمد زیادی دارد بسیار مناسب بوده و انتخاب خوبی می توانند باشند.

کاشی گرانیتی

کاشی ھای پرسلانی بدون لعاب را کاشی گرانیتی می گویند. این نوع کاشی دیوار با دوام بوده و جذب آب پایینی دارند.

معایب کاشی دیواری

در کنا مزایا بسیاری که کاشی دیوار دارد معایبی را نیز به همراه دارد که در زیر ذکر کرده ایم:

1. نسبت به صدا عایق نیستند.

2. لغزنده می باشند.

3. شکننده هستند.

4. برخی از آن ها قیمت های بالایی دارند.

5. کف خانه در زمستان و تابستان سرد است.

مزایای کاشی ها

کاشی ها مزایای زیادی دارند که برخی از آن ها در زیر بیان کرده ایم:

1. سازگار با طبیعت هستند.

2. به مراقبت نیاز ندارند.

3. به راحتی نصب می شوند.

4. تنوع زیادی دارند.

5. مقرون به صرفه هستند.

لعاب کاشی

لعاب کاشی نوعی روکش شیشه ای است که به بدنه کاشی ریخته می شود و سپس با حرارت بالایی آن را می پزند. لعاب یک مواد خشک است که آن را با آب مخلوط می کنند تا جایی که به حالت خمیری در می آید و سپس برای دوام بیشتر کاشی ها آن را روی کاشی ها می ریزند.

انواع لعاب کاشی

  • لعاب های سرب دار
  • لعاب های بدون سرب

انواع لعاب از نظر روش های تولید

  • لعاب خام: این لعاب از آب و الکترولیت تشکیل شده است و در استفاده آن هیچ پختی ندارد. و از مزایا آن این است که قیمت آن ارزان است و بسیار بادوام می باشد.
  • لعاب نمکی: این لعاب در کوره های سنتی پخته می شود و درجه پخت آن ها 1200 درجه سانتی گراد می باشد.
  • لعاب فریتی: این نوع لعاب نیز دو نوع می باشد، لعاب فریتی سرب دار و لعاب های فریتی بور دار

چاپ های کاشی و سرامیک

1. روش فلت: یکی از قدیمی ترین روش های رنگ آمیزی کاشی روش فلت می باشد. در این روش رنگ را به روی شابلون می ریزند و سپس با یک تیغه رنگ روی کاشی پخش می کنند. این روش چندان روش با کیفیتی برای رنگ آمیزی کاشی دیوار نمی باشد.

2. روش روتو: کیفیت این روش از روش فلت بالاتر است. در روش روتو طرح را با لیزر روی سیلندرهایی زده و سپس این سلندر با سطح کاشی برخورد می کند و طرح مورد نظر بر روی کاشی دیوار چاپ می شود.

3. روش دیجیتال: از بهترین روش های چاپ کاشی و سرامیک روش دیجیتال می باشد. این روش همانند پرینترها عمل خواهد کرد و طرح مورد نظر بدون تماس با کاشی روی آن چاپ چاپ خواهد شد. همچنین این روش برای مدل های کاشی های برجسته نیز مناسب می باشد و می توان روی آن ها نیز طرح و رنگ های دلخواه را چاپ کرد.